Search

Loading...

Translate

21 October 2014

Anija më e famshme në botë “Queen Elizabeth” viziton bregdetin shqiptar

largea_default-qe-195931413877164
Anija më e famshme në botë, “Queen Elizabeth”, e cila është përuruar nga Mbretëresha Elizabet 4 vite më parë, ka vizituar për herë të parë Shqipërinë. Anija e kompanisë britanike Cunard vjen në portin e Sarandës dhe pasagjerët do të vizitojnë kryesisht rrënojat Antike të Butrintit si dhe qytetin e Sarandës. Agjencia Kombëtare e Bregdetit bën me dije se pas disa muajsh bisedimesh me kompaninë Cunard ka bërë të mundur këtë vizitë të rrallë të një prej anijeve më të famshme në botë. E ndërtuar vetëm disa vite më parë anija ultramoderne “Queen Elizabeth”, e cila mban 2000 pasagjerë ka zëvendësuar të famshmen anije “Queen Elizabeth 1″ dhe shërben si një kruaziere luksoze transoqeanike. Kruazieri transoqeanik, Queen Elizabeth, do të qëndrojë vetëm një ditë në portin e Sarandës dhe do të largohet në mbrëmje.

20 October 2014

Sfidat për turizëm gjithëvjetor-Konferencë ndërkombëtare në Tiranë

 • menaxhimi i sezoneve turistike (2)Foto ATIRANË, 20 Tetor /ATSH/ Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit si dhe Organizata Botërore e Turizmit organizuan sot në Tiranë, konferencën Ndërkombëtare për zhvillimin e turizmit nën logon “Menaxhimi sezonal në Turizëm”.
  E pranishme në konferencë, Ministrja e Turizmit Eglantina Gjermeni theksoi se turizmi është një urë lidhëse mes vendeve. Sipas saj, ky sektor duhet të zhvillohet gjatë gjithë vitit. “Turizmi jep ndikim në rritjen ekonomike. Ne e vlerësojmë bashkëpunimin” theksoi Gjermeni. Sfidat që paraqet sektori i turizmit dhe masat që duhen marrë për sezonin e ardhshëm turistik ishin në qendër të kësaj konference.
  Ministrja e Turizmit Eglantina Gjermeni përcaktoi si sfidë kthimin e vendit në një destinacion me një turizëm gjithëvjetor.
  menaxhimi i sezoneve turistike (6) Foto A“Shqipëria po bën përpjekje intensive për zhvillimin e një turizmi të qëndrueshëm dhe të përgjegjshëm. Shqipëria ka potenciale të pafundme, modele këto të cilat shërbejnë për të minimizuar efektet e sezonalitetit, për të rritur numrin e turistëve dhe kohëzgjatjen e tyre në vend.
  “Turizmi paraqet sfidat e veta, një prej të cilave është menaxhimi i sezonalitetit. Synimi ynë është kthimi i vendit në një destinacion me një turizëm gjithëvjetor. Ne po punojmë fort të rigjallërojmë traditën, të forcojmë kapacitetet lokale, të përmirësojmë shërbimet dhe rrisim investimet publike. Jemi të ndërgjeshëm që duhet të zhvillojmë një model që kombinon rritjen ekonomike, zhvillimin social dhe menaxhimin e qëndrueshëm të burimeve natyrore”, theksoi ajo.
  Sipas Gjermenit, efektet e globalizmit kanë ritheksuar rëndësinë e partneritetit publik-privat, si modeli më i mirë për nxitjen dhe fuqizimin ekonomik dhe social të vendit.
  menaxhimi i sezoneve turistike (4)Foto A“Zhvillimi i turizmit nuk është vetëm një prioritet i qeverisë, por dhe një kërkesë imperative e sektorit privat. Rrugëtimi në familjen europiane na ka bërë më të vetëdijshëm mbi rëndësinë e bashkëpunimit mes vendeve dhe sektorëve të ekonomisë, ku ne ndihemi më të fortë dhe konkurues në treg”, tha ministrja e Turizmit.
  Për Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Turizmit, Taleb Rifai, Shqipëria ka bërë progres në drejtim të zhvillimit të këtij sektori dhe rritjes së numrit të turistëve.
  Në vizitën e tij të dytë në vendin tonë, Rifai tha se nisur nga kapacitetet që ka Shqipëria, numri i turistëve vijon të mbetet i vogël.
  menaxhimi i sezoneve turistike (3)Foto A“Jemi këtu me të gjithë fqinjët tuaj të mirë për të shprehur mbështetjen dhe besimin për të ardhmen e turizmit në Shqipëri dhe rolin e madh që mund të luajë turizmi për zhvillimin social-ekonomik të vendit”, tha ai.
  Vendi juaj po zhvillohet dhe e ardhmja është premtuese, vijoi më tej Rifai duke u shprehur optimist se “Shqipëria është vendi i përshtatshëm për të diskutuar çështjen e kësaj konference”. Shqipëria është e bekuar, me një pejzash shumë të këndshëm me male, fusha, ujëra të shumta. Po ashtu dhe historia është shumë mbreslënëse.
  “Shumë turistë kanë ardhur në Shqipëri, shifrat janë katërfishuar. Në 2004 turistët ndërkombëtar në Shqipëri ishin pak mbi 600 000 persona, ndërkohë në 2013 viti u përmbyll me 2.4 milionë turistë ndërkombëtarë që kanë vizituar Shqipërinë. Kjo shifër është shumë e vogël krahasuar me atë që meriton Shqipëria, por është një shifër mbresëlënëse”, theksoi ai./m.m/http://www.ata.gov.al/sfidat-per-turizem-gjithevjetor-konference-nderkombetare-ne-tirane-186813.html

19 October 2014

Të rinjtë promovojnë traditën dhe artin korçar

KorceTIRANE, 19 Tetor/ATSH/-Një seri aktivitetesh,  me në qendër kulturën, traditen dhe artin korçar janë organizuar në zonën këmbësore të qytetit të Korçës nën logon “Historia e qytetit tone pa biletë”.
Këto aktivitete, të ideuara nga grupi i studentëve të rinj “Bashkë për ide” dhe i mbështetur nga Bashkia Korçë, kanë risjellë për qytetarët disa nga vlerat më të spikatura të qytetit të seKorce1renatave.
Ekspozimi i objekteve të ndryshme arkitekturore, qeramike, artizanale, kulinarike e muzikore përgjatë zonës këmbësore por edhe vizitat falas në muzeumet e qytetit kanë tërhequr vëmendjen e qytetarëve.
Aktivitetet kanë kulmuar me zhvillimin e një sfilate me Korce2veshje tradicionale korçare, me prezantimin e figurave më të njohura që e kanë çuar emrin e qytetit tonë në botë si dhe improvizimi i një balloje te viteve ’20-‘30 ashtu si organizohej dikur në Korçë.
Ky aktivitet është përshëndetur nga kryebashkiaku Sotiraq Filo i cili inkurajoi dhe vlerësoi iniciativën dhe idetë e këtyre të rinjve. Aktiviteti shënoi mbylljen me një kokteil të përgatitur për gjithë të ftuarit./a.gegvataj/http://www.ata.gov.al/te-rinjte-promovojne-traditen-dhe-artin-korcar-186568.html

Inagurohet restaurimi ne Kukel qendra muzeale Ndre Mjeda, duke u shndërruar ne një vend shtegtimi, në fushën kulturore e të turizmit gjithëkombëtar.

NGA DOM NIKE UKGJINI
18 Tetor 2014 - 06:2

Me restaurimin e shtëpisë muze dhe sistemin e objekteve muzeale, Qendra ka marr formën e vet të duhur, duke u shndërruar ne një vend shtegtimi, në fushën kulturore e të turizmit gjithëkombëtar.

Me një ceremoni të veçantë është përuruar dje në Kukël "Qendra Muzeale e Mjedës", një ceremoni ku mori pjesë Ministria e Kulturës  Mirela Kumbaro Furxhi, zëvëndësministri Zef Çuni, e personazhe të tjerë të njohur të jetës politike e shoqërore. Pas përurimit, një vizitë në gjithë ambientet e kësaj qendre muzeale, ka ofruar për të pranishmit, një dimension të plotë të jetës dhe veprimtarisë së shumanshme të Ndre Mjedës.  Kjo qendër muzeale është ngritur pas  përpjekjeve të gjata dhe në saj të  një  bashkëpunimit  të gjerë, ku vlen të veçohet vullneti i palëkundur i  Dom Nik Ukgjinit, një nga njerëzit më pasionantë dhe idetator i gjithë kësaj qendre muzeale. 

Pas vizitës  në kishë të pranishmit kanë ndjekur edhe një  aktivitet të veçantë nga artizanët e zonave përreth,  të demostruar në mjediset e kompleksit Mjeda. Por si u ngrit kjo qendër? Kush qenë mbështetësit e kësaj ideje? Cila është historia e ndërtimit të këtyre ambienteve, në të cilat gjendet një pjesë e shpirtit të Ndre Mjedës? Në fjalën e tij të mbajtur gjatë ceremonisë së përurimit, Dom Nikë Ukgjini zbuloi përgjigje për të gjithë këto pyetje. Më poshtë e sjellim të plotë fjalën e tij.


Puna ndërtimore e cila gjendet para jush e zhvilluar në etape të ndryshme  kohore, është fryt i disa aktorëve, të heshtur apo të zëshëm,  nga jashtë dhe brenda vendit tonë. Për shkak të rëndësisë qe ka Qendra Muzeore “Ndre Mjeda”, emrat e tyre  të merituar janë të vulosur tashme  në librin, me të ri Mjedologji. 

Dhe fal punës se bërë, jemi bashkuar në këtë festë inaugurimin. Prandaj,  përshëndes në emrin  tim  dhe  Aqripeshkvit të Shkodrës, Angelo Massafra, mysafiret që na nderuan me pranin e tyre, kryetarin e Komunës, Zef Hila,  Ministren e Kulturës,  Mirela Kumbaro me stafin,   autoritetet e qeverisjes  lokal, Prefektin Paulin Radovani ,  kryetarin e Qarkut, Maxhid Cungu, diplomatët:  Ambasadorin e OSB-es, dhe mikun e përhershëm të Qendrës,  Florian Raunig, ambasadorin e Austrisë,  Thomas Schnell, konsullin e nderit të Austrisë Gjergj Leçejza, konsullin e nderit të Italisë,  Vito Stliliani,  përfaqësuesit e Programit për Zhvillim Rajonal, studiues, nga Shkodra e Tirana e shumë të tjerë..etj.  Përshëndesë në veçanti, mjedologin e madh, mikun e ngushtë te kësaj Qendre, te ndierin Mentor Quku, i cili nga lartësitë qiellore, shpirtërisht është i pranishëm në gëzimin e kësaj dite.

Kisha dhe shtëpia ndërtua nga dora e vet poetit, financuar nga Perandoria Austro-Hungareze, për gjatë kohës qëndrimit të tij për 30 vite me radhë, si famullitar dhe intelektual i spikatur, pati një rol të rëndësishëm në fushën kombëtare dhe ndërkombëtare. 

Gazetari austriak, Paul Ziebertz, kryeredaktor i gazetës Vaterland, me rastin e vizitës së tij në Kukël, në vitin 1909,  në librin e tij, Albanie und Albanofen,  nder të tjera do shprehej se “me një bardhësi ndriçuese rrëzë shpatit të malit, spikaste shtëpia e porsandërtuar e Dom Mjedes ... Ndreu, kishte ndërtuar kambanoren në mes të Kishëz,- kapel dhe shtëpisë, vendosur në dy pemë të mëdha...Drita e diellit në mëngjes nuk na zgjoi, por zëri i kambanës e kalibrit të lehtë, por me një melodi e me një ton shumë të bukur e të larmishëm..” Nga goja e Ndre Mjedës mësova shume çka për historinë dhe kulturën shqiptare. Mesazhe të ngjashme kanë dhënë dhe shume studiues dhe miq te Mjedës, si,  Petersen, Jokli, Majer e tjerë.

Ndre Mjeda në rrafshin kombëtar,  me punën e tij brilante ,  ishte njëri nga më të shquarit që hyri në platformën e Rilindjes Kombëtare.  Ai,  derisa ishte tek Shoqëria Jezuite nguli këmbë të kthehej në atdhe e t’ë punonte për lirimin, përparimin e lulëzimin e atdheut.  Ai njihet për atdhetarizmin  e zjarrtë, si edhe për përfaqësimin me dinjitet të vendit tone në kongrese ndërkombëtare, para shkencëtarëve e albanologëve, si edhe para rretheve  diplomatike të huaja. E gjithë poezia e tij, si: “Gjuha shqipe”, “Malli për Atdhe”, “Shtegtari “,Lissus, “Shkodra”,  Liria “Vaj i Bybylit”  “Vllavrasi” etj. 

ku në pjesën me te madhe e shkruar dhe e rishkruar në këtë shtëpi dhe tryezën e restauruar,  pati si temë kryesore çështjen atdhetare, çlirimin e atdheut, dashurinë dhe mallin për atdhe. E gjithë vepra e tij shkencore, letrare, gjuhësore, politike, artistike, qytetare, e krijuar po në ketë shtëpi,  qe në shërbim të, kombit,  atdheut dhe besimit në Zot si një vlerë universale për të cilën kishte nevojë shqiptari.

Mjeda si anëtar i Komisionit të Alfabetit në vitin 1908,  njihet si personaliteti që shpëtoi punimet e Kongresit nga dështimi i plotë, përmes aktit të tij të famshëm të tërheqjes së alfabetit të vet për të cilin kishte punuar 20 vite dhe të marrjes përsipër ne këtë Kongres, të bashkimit të shqiptarëve  detyrë që e kreu me sukses.

Mjeda,  po ne këtë shtëpi natën e 1-2  nëntorit 1912, përjeton një nga çastet më të vështira të jetës së tij.  Perandoria osmane e arrestoj dhe i a dogji shtëpinë dhe gjitha dorëshkrimet  tij. Po njëjta gjë i ndodhi edhe ne vitin 1915, kur serbet e malazezet, ishin duke u tërhequr nga Shqipëria.

 Dua t’i kujtoj Parlamentit shqiptar se Mjeda qe deputet në dy legjislatura të Parlamentit Shqiptar (1921-24). Qe kryetar i disa komisioneve parlamentare: të Bujqësisë, të Arsimit, të Arkeologjisë, e tjera. Qe Anëtar i Komisionit të zgjerimit të Statutit, hartues i shumë akteve të rëndësishme juridike të këtij parlamenti.

Ishte vera e korrikut 1937, kur ai në kulmin  e krijimtarisë së tij shkencore e pedagogjike po merrej me transkriptimin e botimin e Pjeter Budit, si edhe me Fjalorin leksikografik të gjuhës shqipe. Pikërisht në ditët e fundit të korrikut ai bëri një vizitë të paparashikuar në Tiranë. Shkoi në parlament të takonte deputetët me të cilët kishte bashkëpunuar, por më kot: ia mbyllën derën. Mjeda,  vdiq më 1 gusht 1937, pra vetëm pak ditë para se të festohej jubileu i 25-vjetorit të Pavarësisë.  A ishte një vdekje e çastit apo vdiq nga malli dhe mërzia që Shqipëria nuk arriti të zhvillohej si një shtet i mirëfilltë dhe evropian,  për cilën kauzë Mjeda punoj  terë jetën.
Me mbylljen e objekteve fetare në Shqipëri, në vitin 1967, Kisha qe shndërruar ne depo ushtarake dhe qela ne shtëpi banimi, përkatësisht gjate viteve, 1963-79, 1982-90, shtëpi muze.

Objektet duke e tjetërsuar pësuan dëmtime të madhe fizike. Me ardhjen e demokracisë pati ndërhyrje të lehta  restaurues, të cilat qenë jetëshkurtër. Me ardhjen time ne Kukël pas një kohe përgatitje,  filloi puna restauruese rrënjësore,  e cila u realizua në faza  të ndryshëm kohore nga viti 2011-2014, si dhe sistemimi i plotë i Qendrës, ku me se tepërmi spikat shtatorja e realizuar falas nga skulptori Sadik Spahiu. Deri tani në këtë Qendër janë zhvilluar me dhjetëra aktivitet kulturore e shkencore, në bashkëpunim me Komunën e Bushatit dhe Qendrën e Studimeve Albanologjike si dhe botimi i revistës nr.1, Mjedologji.

Me restaurimin e shtëpisë muze dhe sistemin e objekteve muzeale, Qendra ka marr formën e vet të duhur, duke u shndërruar ne një vend shtegtimi, në fushën kulturore e të turizmit gjithëkombëtar. Puna e arritur është fryte i dashamirësisë, të njerëzve vullnet mire shqiptar dhe të huaj, të cilët kontribuuan në mënyra të ndryshme qe të shndërrohet në realitet Ëndrra e Jetës  se poeti Mjeda, njëherit dhe e imja. Mjedologu Mentor Quku, deri tani ka botuar 12 vëllime studimore për Mjedën, dhe shprehej se “po të kisha edhe një jetë, do botoja po aq vëllime të tjera për poetin Mjeda”.

Sot, nuk duhet të guxojnë asnjë Institucion apo intelektual te kërkoj falënderime sepse e kemi detyrim  të punojmë për veten tonë. Nuk guxojnë as të heshtin në këtë çast,  kur jemi duke përkujtuar këtë figurë të madhe, këtë poet, prozator, gjuhëtar, këtë albanolog, paleograf, estet, arkitekt, piktor, skulptor,  muzikant, poliglot, politikan, filozof, teolog, e meshtar të përshpirtëm dom Ndre Mjedën. 


Shkrimi u botua në Shqiptarja.com (print) në 19 Tetor 2014

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)  
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/kulture/2730/ne-kukel----nj--vizit--n--qendr-n-muzeale-ndre-mjeda-246803.html#sthash.Cibi4wu8.dpuf

18 October 2014

Nesër nis në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare për “Menaxhimin e Sezonalitetit në Turizëm”
KonferencaTIRANË,18 Tetor / ATSH / – Ministria e Zhvillimit Urban dhe OBT do të organizojnë ne Tirane Konferencën Ndërkombëtare për “Menaxhimin e Sezonalitetit në Turizëm” më 19-20 tetor. Në këtë konferencë do të marrin pjesë  personalitete të shquara nga vende të ndryshme të Evropës, që do të ndajnë përvojat dhe modelet më të mira për të luftuar sezonalitetin në fushën e turizmit. Do të marre pjesë edhe  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Turizmit, Taleb Rifai, një personalitet që ka shërbyer në disa portofole ministrore në qeverinë e Jordanisë. Ai ka mbajtur poste të tilla si, ministër i Turizmit dhe Antikiteteve, ministër i Informacionit, ministër i Planifikimit dhe Bashkëpunimit me Jashtë. Ai e filloi karrierën e tij si Profesor i Arkitekturës, Planifikimit dhe Dizenjimit Urban në Universitetin e Jordanisë nga vitit 1973 deri në 1993. Mori titullin PhD në Dizenjimin Urban dhe Planifikimin Rajonal në Universitetin e Pensilvanisë, Filadelfia, SHBA, në vitin 1983 dhe titullin Master në Shkencat Inxhinierike dhe Arkitetkturë të dhënë nga Instituti i Teknologjisë të Illinoisit. Ai ka fituar gjithashtu titullin Bachelor i Shkencave në Inxhinierinë Arkitekturore nga Universiteti i Kajros në 1973. Taleb Rifai është zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Turizmit dhe në gusht të 2013 u rizgjodh Sekretar i Pëgjithshëm i OBT për një mandat tjetër pesëvjeçar. /a.ke/http://www.ata.gov.al/neser-nis-ne-tirane-konferenca-nderkombetare-per-menaxhimin-e-sezonalitetit-ne-turizem-186022.html


17 October 2014

AKT promovon turizmin shqiptar në Konferencën e Ambasadorëve të Ballkanit Perëndimor

Shqipëria prezanton potencialet turistike në Gjermani
TIRANË, 17 Tetor /ATSH/ -Konferenca e Ambasadorëve të Ballkanit Perëndimor, një iniciative e Ambasadorit austriak në Berlin, u mbajt dje në Shtutgart të Gjermanisë.
Këtë vit Shqipëria u përfaqësua nga Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT), delegacioni i së cilës kryesohej nga Drejtoresha e Përgjithshme, Julinda Dhame.
10632761_378863548945771_871245778996963297_nGjatë aktivitetit, Dhame zhvilloi takime të ndryshme me diplomatë dhe përfaqësues të operatorëve turistikë të tregut gjerman, të cilëve u prezantoi potencialet turistike që Shqipëria ofron.
Ndërkohë, një stendë e ngritur me këtë rast iu mundësoi të pranishmëve të njihnin turzimin shqiptar dhe të tërhiqnin materialet promovuese të vendit tonë. /gj.m//a.ke/http://www.ata.gov.al/akt-promovon-turizmin-shqiptar-ne-konference-e-ambasadoreve-te-ballkanit-perendimor-185665.html

Qyteti i Lezhës, një ofertë turistike bashkëkohore dhe gjithëvjetore

- Intervistë për ATSH-në e kryetarit të Bashkisë Lezhë, Viktor Tushaj -
viktor_tushaj
Kryetari i Bashkisë Lezhë, Viktor Tushaj
TIRANË, 17 Tetor/ATSH-Maela Marini/.- Qyteti i Lezhës, një qytet në kryqëzim të rrugëve tregtare, historike e kulturore, pjesë e rëndësishme e kujtesës historike kombëtare, ka krijuar një përvojë të konsoliduar në fushën e turizmit. Lezha në vetvete përmbledh turizmin historik e kulturor, lagunor e balnear, malor e fushor, ndaj dhe ka çfarë t’u ofrojë turistëve vendas dhe të huaj përgjatë gjithë vitit.
Në një intervistë për ATSH-në, Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj, ndalet te puna që ka bërë kjo bashki për përmirësimin dhe promovimin e imazhit turistik, ndërsa e cilëson zhvillimin e turizmit, si një ndër 4 kolonat kryesore të strategjisë së zhvillimit që ndjek kjo bashki.
Promovimit turistik i ka shërbyer gjithashtu edhe një projekt që përfshin botimin e disa artikujve në media prestigjoze botërore, si Huffington Post, Factory 55, Il Mondo in Tasca etj, që sipas tij, “janë një ndihmë e mirë në përmirësimin e imazhit, jo vetëm të Lezhës, por edhe të gjithë Shqipërisë”.
3
Memoriali i Gjergj Kastriot Skënderbeut
Në Lezhë ashtu siç shtresëzohet historia që nga antikiteti i hershëm me rrethimin antik të qytetit me 12 portat e tij të famshme duke vazhduar me mesjetën e lavdishme me kalanë mesjetare dhe ngjarjet e mëdha që lidhen me figurën e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut, me Kuvendin e Lezhës dhe të Arbërit dhe të tjera që i pasuan, është zhvilluar edhe letërsia e kultura në të gjitha etapat e zhvillimit tonë historik.
Janë me mijëra turistët e huaj, kryesisht nga vendet e lindjes si nga Bullgaria, Republika Çeke, Sllovakia dhe sidomos Polonia, që vizitojnë objektet historike e kulturore të Lezhës. Këtë vit memorialin e Skenderbeut e kanë vizituar si 9 mujor 13 056 turistë nga të gjitha vendet europiane, ndërsa qytetin e Lezhës me kalanë mesjetare dhe objektet e tjera historike e kulturore shumë më tepër.
Për t’u theksuar është fakti se kalaja e Lezhës është futur në një rrjet të promovimit të turizmit historik të të gjithë zonës së Adriatikut në të dy brigjet e tij, jo thjesht duke konkuruar, por duke qenë pjesë përbërëse e një oferte turistike unike bashkë me simotrat e saj në Itali, Kroaci, Slloveni e Bosnje Hercegovinë.
Më poshtë vijon intervista e plotë e Kryetarit të Bashkisë Lezhë, Viktor Tushaj për ATSH-në: 
ATSH: Si ishte sezoni i sivjetshëm turistik në Lezhë? A i arriti pritshmëritë dhe suksesin e nevojshëm për zhvillimin e turizmit në qytetin tuaj?
5
Kisha françeskane ( 1240 )
Tushaj: Duke qenë se Bashkia Lezhë e ka turizmin si një ndër katër kolonat kryesore në strategjinë e saj të zhvillimit, kemi qenë gjithnjë të angazhuar në përmirësimin e vazhdueshëm të performancës në bashkëpunim edhe me të gjithë aktorët e tjerë, qofshin këto autoritete qëndrore, rajonale, si dhe shoqatat e ndryshme apo bizneset.
Pritshmëritë në fushën e turizmit janë gjithnjë ambicioze dhe asnjëherë ato nuk realizohen plotësisht, por duhet thënë se këtë vit në qytetin e Lezhës është vënë re një prani e shtuar e turistëve dhe vizitorëve të objekteve historike e kulturore. Numri i vizitorëve jo vetëm që është shtuar por është pasuruar nga ardhja e më shumë vizitorëve nga vendet e lindjes si nga Bullgaria, Republika Çeke, Sllovakia dhe sidomos Polonia. Shtimi i numrit të turistëve ka patur shumë arsye ku renditen përmirësimi i infrastrukturës, puna me imazhin, puna e kualifikuar e agjensive turistike, përhapja e emrit të mirë të plazheve të zonës, sidomos Shëngjinit, Velipojës dhe Tales.
Duhet të theksojmë se në kuadër të projektit Adristorical Lands, që ka qenë një përvojë e mirë në përmirësimin e imazhit turistik, kemi arritur botimin e disa artikujve në media prestigjoze botërore, si Huffington Post, Factory 55, Il Mondo in Tasca që besoj se do të jenë një ndihmë e mirë në përmirësimin e imazhit, jo vetëm të Lezhës, por edhe të gjithë Shqipërisë. Është një fakt interesant se kalaja e qytetit tonë është futur në një rrjet të promovimit të turizmit historik të të gjithë zonës së Adriatikut në të dy brigjet e tij, jo thjesht duke konkuruar, por duke qenë pjesë përbërëse e një oferte turistike unike bashkë me simotrat e saj në Itali, Kroaci, Slloveni e Bosnje Hercegovinë.
Kështu që duhet të them se si nga numri i vizitorëve, të ardhurat e siguruara nga operatorët, por edhe në fushën e promovimit të imazhit, mund të themi se patëm një vit pozitiv dhe sezon të suksesshëm turistik.
ATSH: Cilat janë pikat e forta të turizmit në zonën tuaj?
4
Muri lindor i qytetit antik, Lissus
Tushaj: Lezha në vetvete përmbledh turizmin historik e kulturor, lagunor e balnear, malor e fushor. Ajo ka malin, detin, fushën e lagunën, dhe më kryesorja është afër me portin dhe aeroportin, si dhe ka mundësi infrastrukturore mjaft të mira për kushtet e vendit tonë dhe për mundësitë që ofron Shqipëria turistike në përgjithësi.
Tashmë, jo vetëm Shëngjini e Talja, Rana e Hedhun e lagunat, të mirënjohura dhe të frekuentuara rregullisht, por edhe Lezha si qytet është një atraksion për turistët, i prezantuar në të gjitha mjetet e informacionit dhe nga agjencitë turistike. Këtu ofrojmë mundësi të mira ekonomike akomodimi, duke u kthyer shpesh në një destinacion edhe për ata që duan të vizitojnë qytetet e tjera me të cilat qyteti jonë është i lidhur shumë mirë.
Qyteti historik, me kalanë mesjetare dhe me Memorialin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut janë një nga pikat më të vizitueshme të të gjithë Shqipërisë. Kalaja e Lezhës tani ka një rrugë bashkëkohore që plotëson më së miri nevojat e guidave turistike të vizitorëve që duan të shijojnë arkitekturën mesjetare dhe panoramën e mrekullueshme që të hapet para syve.
Dashamirësit e historisë gjejnë në Lezhë, historinë, antikitetin dhe mesjetën, gjejnë të gjitha shtresëzimet e zhvillimit historik të vendit dhe njihen me traditën qytetare dhe vazhdimësinë urbane të Lezhës. Të apasionuarit e detit gjejnë plazhin e Shëngjinit dhe plazhin e virgjër të Tales të lidhur me infrastrukturë bashkëkohore me qytetin e Lezhës.
Lezha është dalluar gjithnjë për mikpritjen dhe bujarinë të cilat janë karakteristike e kësaj treve. Në Lezhë ndodhen lokale me emër. Këtu gatuhet ushqim tradicional dhe i kohës, si dhe ka restorante të përmendura për ushqimet bio, të cilat kanë krijuar një traditë dhe janë bërë të njohura edhe për të huajt që vizitojnë Lezhën, këtë qytet të paqes dhe harmonisë dhe të pejzazhit të mrekullueshëm, një destinacion për të mos u humbur.
Na mbetet të punojmë për përmirësimin e infrastrukturës në partneritet me biznesin privat për ngritjen e turizmit malor në Velë për ta kthyer këtë vend në destinacion turistik malor. Shumë shpejt turizmi malor do të kthehet në një hallkë të rëndësishme të plotësimit të larmisë së ofertës turistike të qytetit tonë.
ATSH: Çfarë ka bërë Bashkia për të ndihmuar rritjen e numrit të turistëve, zgjatjen e sezonit, apo shtimin e ofertës turistike të qytetit?
2
Varri i Skënderbeut
Tushaj: Përveç sa thamë, Bashkia Lezhë, në dispozicion të turistëve që vizitojnë këtë qytet ka një personel të plotë për vizitorët e Memorialit te Gjergj Kastrioti-Skenderbeu. Këtë vit në shëbim të përmirësimit të pritjes së turisteve është ngitur Zyra e Informacionit Turistik me personel të kualifikuar në shërbim për të gjithë ofertën turistike që ofron zona e Lezhës. Kjo zyrë bashkëpunon ngushtë me agjencitë turistike dhe sidomos me operatorët turistikë si hotele, lokale të njohura të zonës, shpërndan materiale publicitare dhe orienton grupet turistike për mundësite që ofron Lezha për vizitorët vendas dhe të huaj.
Këtë vit memorialin e Skenderbeut e kanë vizituar si 9 mujor 13 056 turistë nga të gjitha vendet europiane, ndërsa qytetin e Lezhës me kalanë mesjetare dhe objektet e tjera historike e kulturore shumë më tepër.
Kompletimi gjithvjetor i ofertës turistike të Lezhës është objektiv perspektiv i Bashkisë gjë që do të arrihet duke zgjeruar hartën e objekteve të vizitueshme , duke futur në guidën turistike të gjithë monumentet kulturore e ato të natyrës të cilat me bashkimin e njësive vendore do të marrin vlerësimin optimal dhe do të inkuadrohen në optikën e punës për zhvillimin e qëndrueshëm të turizmit në Lezhë.
Bashkia punon sistematikisht në mirëmbajtje të qytetit, në zhvillimin e jetës kulturore e artistike në shërbim të qytetarëve e turistëve që vizitojnë qytetin.
ATSH: Cili është niveli i bashkëpunimit me njësitë e tjera vendore apo me organizmat e tjerë në lidhje me zhvillimin e turizmit?
1(1)
Afresk nga kisha në Balldre
Tushaj: Zhvillimi i një turizmi të qëndrueshëm nuk mund të arrihet pa harmonizim të të gjithë faktorëve dhe aktorëve që administrojnë këtë sektor të rëndësishëm të ekonomisë dhe drejtim perspektiv të zhvillimit të vendit. Bashkëpunimi me operatorët turistikë, me agjencitë turistike të ngritura në qytet, dhe me njësitë e tjera vendore është pjesë e punës së përditshme dhe kusht për arritjen e suksesit.
Domosdoshmëri që diktohet nga rrethanat dhe objektivat që ka sejcili subjekt për zhvillimin e turizmit në sektorin apo zonën e tij, është bashkëpunimi dhe bashkërendimi i punëve dhe harmonizimi i veprimtarive si promovuese të guidave turistike apo shërbimeve të tjera.
Në të gjitha materialet publicitare që kemi prodhuar ne si bashki, nuk kemi ndarë në asnjë çast ofertën turistike të qytetit nga të zonës përreth , duke shërbyer si lider të të gjithë trevës në promovimin e territorit. Mjafton të shohësh hartat turistike, katalogët e aseteve apo dokumentarët televizivë për të kuptuar se Bashkia Lezhë e ka konsideruar gjithnjë promovimin turistik të të gjithë zonës si një njësi e vetme, dhe në bashkëpunim të ngushtë me të gjithë subjektet që qeverisin apo operojnë në këtë territor.
Në aspekt të krijimit të ofertës turistike ne jemi kurdoherë në garë me kohën më shumë se sa me njëri-tjetrin. Ky parim ka bërë që të kërkojmë bashkëpunim dhe të nxisim me çdo mënyrë këtë bashkëpunim, si me entet shtetërore ashtu edhe me biznesin. Këtë garë kundër kohës na takon ta bëjmë të gjithë bashkë, si një stafetë, duke u përfshirë të gjithë, operatorët turistike, organet e qeverisjes qendrore dhe vendore dhe subjektet që bëjnë shërbimin ndaj turistëve, të cilët janë edhe përfituesit kryesorë.
ATSH: Si e shikoni zhvillimin e turizmit, parë kjo edhe në raport me vendet fqinjë apo me konkurencën vendase?
lezha 3
Projektet infrastrukturore të Bashkisë
Tushaj: Zhvillimi i turizmit tashmë është pjesë e strategjisë kombëtare të zhvillimit, pasi të ardhurat nga turizmi kanë përparim të qëndrueshëm dhe ecuri pozitive nga viti në vit. Këtë vit me mbështetjen e qeverise shqiptare kemi ndërmarrë një seri investimesh të cilat do të transformojnë plotësisht hyrjen e qytetit që nga rrethrrotullimi deri në qendër të qytetit duke përfshirë, riparim dhe ndërtim të trotuareve, ndriçim dhe gjelbërim, rikonstruksion të urës mbi Drin, rikonstruksion i sheshit qëndror të qytetit, ndryshim i fasadave duke u dhënë një shije më klasike dhe të pranueshme për syrin e qytetarit në përgjithësi e patjetër të turistit. Po rikonceptojmë lulishten dhe rikonstruktojmë plotësisht sheshin administrativ, i cili do të ndryshojë pamjen rrënjësisht.
Ndryshim mjaft domethënës do të sjellë për qytetin e Lezhës ndërtimi i shëtitores së bregut të Drinit e cila është në proces dhe do t’i ndryshojë rrënjësisht pamjen qytetit. lezha 1Kjo shëtitore dhe vendqëndrimi i ri i autobuzëve dhe ura lidhëse me parkun arkeologjik të qytetit do ta ngenë në një nivel shumë më të lartë imazhin turistik të Lezhës në të gjithë vendin dhe më gjerë.
Këto investime të projektuara nga ana jonë dhe të mbështetura me financime nga qeveria, do të ndryshojnë krejtësisht pamjen e qytetit, duke sjellë një imazh të ri për turistët me qëllim që Lezha të jetë një destinacion turistik tradicional modern e bashkëkohor. Imazhi i ri i qytetit do të jetë një harmonizim i traditës të përfaqësuar nga muret e vjetra të qytetit antik me ndërtimin modern të sheshit duke përdorur gurë të modelit më të mirë për të harmonizuar zonën arkeologjike me pjesën tjetër të qytetit.
Vizitorët që do të vizitojnë Lezhen në një të ardhme të afërt do të befasohen nga pamja e re që do të marrë ky qytet në të gjithë hapësirën e tij në shërbim të qytetarëve lezhajnë dhe gjithë turistëve vendas dhe të huaj që do të vizitojnë këtë qytet.http://www.ata.gov.al/qyteti-i-lezhes-nje-oferte-turistike-bashkekohore-dhe-gjithevjetore-185328.html

15 October 2014

Rubik, Kisha 8 shekullore, Zefi "Më shumë për promovimin e saj"

RUBIK - Është ndërtuar në vitin 1162, dhe është e shpallur monument kulture i cili mbrohet nga shteti, për vlerat që ajo mbart. Kisha mesjetare e Shelbuemit në Rubik është një nga objektet e kultit më religjoze ku brenda saj ka afresket më të vjetra në vendin tonë të cilat mbajnë mbishkrime në gjuhën latine me gërma gotike.

Vendi ku është ndërtuar kisha është mbi shkëmbin e qytetit të Rubikut dhe për vetë gjeografinë e saj ka tërhequr vëmendjen e shumë vizitorëve.
 
Përgjegjësi i Monumentëve të Kulturës në Qarkun e Lezhës Paulin Zefi thotë se ky është një objekt kulti me vlera të veçanta në vendin tonë kjo duke ju referuar afreskëve të cilët janë më të vjetrat në Shqipëri.

"E veçanta e kësaj kishe janë afresket e saj, që janë të stilit Bizantin dhe i përkasin vitit 1272, një ndër më te vjetrit në Shqipëri. Është një vend shumë interesant për tu vizituar dhe një pikë pelegrinazhi që përdoret nga banorët vendas." tha Zefi

Ndonëse kjo kishë është restauruar disa herë, absida e saj nuk është prekur dhe është ashtu siç është ndërtuar 900 vite më parë. Ky vend tashmë ka tërhequr vëmendjen e shumë turistëve të cilët e vizitojnë, ndërsa banorët e zonës e përdorin si vend pelegrinazhi këtë objekt të rrallë kulti.

Redaksia Online
(e.c/shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/rubik-kisha-8-shekullore-zefi-me-shume-per-promovimin-e-saj-246126.html#sthash.NZkwJYp2.dpuf

Krujë, nesër nisin punimet për restaurimin e Pazarit të Vjetër

KRUJË - Pazari i Vjetër në Krujë do i rikthehet normalitetit pas përfundimit të restaurimit që nis nesër. Ceremonia për nisjen e punimeve restauruese  do të zhvillohen nesër rreth orës 15:00.
 
Fillimi i punimeve vjen pas nënshkrimit në muajin shtator të Memorandumit të  Mirëkuptimit për Projektin për "Rigjallërimin dhe Përmirësimin e Zonës Turistike- Pazari i Krujës"

Ky memorandum u nënshkrua nga Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, përfaqësues të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, Kryetari i Bashkisë së Krujës dhe përfaqësues të biznesit të artizanatit.

Në ceremoninë e fillimit të punimeve do të marrin pjesë Bordi Drejtues i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, zv/Kryeministri Niko Peleshi, Ministrja Mirela Kumbaro dhe kryetari i bashkisë së Krujës.
 
Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/kulture/2730/kruje-neser-nisin-punimet-per-restaurimin-e-pazarit-te-vjeter-245672.html#sthash.y3EPVmFM.dpuf

Biletari elekronike në muzetë e sitet e trashëgimisë .

TIRANE- Nis zbatimi i projektit “Biletaritë Elektronike në Sitet e Trashëgimisë Kulturore & Muzeve në Shqipëri” me Ministrinë e Kulturës dhe Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. Qëllimi i këtij projekti është të garantojë instalimin dhe administrimin e suksesshëm të biletarive elektronike në site të trashëgimisë kulturore dhe muzeve në Shqipëri.
 Nisma për vendosjen e biletarive elekronike e mbështetur nga AADF synon të arrijë njohje të plotë të të ardhurave të gjeneruara nga këto site dhe muze, si dhe të implementojë mekanizma qëndrueshmërie në vetadministrimin e tyre. Me anë të këtij programi, AADF do të instalojë 6 biletari elektronike në këto site kulturore dhe muze të rëndësisë së veçantë, si: Muzeu Historik Kombëtar, Tiranë;  Muzeu Gjergj Kastrioti dhe Muzeu Etnografik, Krujë; Kalaja e Beratit dhe Muzeu Onufri, Berat; Parku Arkeologjik i Apollonisë, Fier; Kalaja Rozafa, Shkodër; Kalaja e Gjirokastrës, Gjirokastër.

Ministria e Kulturës do të propozojë pranë Këshillit të Ministrave që të ardhurat nga shitja e biletave dhe aktiviteteve të tjera në sitet dhe muzetë subjekt të këtij programi do t’i mbeten siteve dhe muzeve, të cilat do të administrohen nëpërmjet një plani financiar dhe strategjik të paramiratuar. Njëherësh MK do të ofrojë mbështetje institucionale për programin dhe  do të  koordinojë aktivitetet me institucionet e pavarura të jashtme si Këshilli Kombëtar i Restaurimeve, Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë dhe Këshilli Shkencor i Muzeve për mbarëvajtjen e ndërhyrjeve infrastrukturore.


Shkrimi u botua në Shqiptarja.com (print) në 15 Tetor 2014

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com) 
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/kulture/2730/biletari-elekronike-ne-muzete-e-sitet-e-trashegimise-246014.html#sthash.L1VBnUew.dpuf

12 October 2014

Kërkimet në Amfiteatrin e Durrësit, gati botimi me studimet shkencore që nga viti 2008

Amfiteatri i Durrësit është vlerësuar si unikal në botë, vlerësim ky që vjen dhe nga zbulimet arkeologjike në amfiteatër. Këto ditë kanë filluar punimet në amfiteatrin e Durrësit në kuadër të projektit shqiptaro-italian. Ky është një projekt, i cili ka nisur që në vitin 2004 në bashkëpunim me Universitetin e Parmës nën drejtimin e Prof. Sara Santoro dhe Prof. Afrim Hoti. Është një projekt i miratuar ndër vite nga Këshilli Shkencor i Institutit Arkeologjik dhe i pranuar gjithashtu nga Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë (KKA) pranë Ministrisë së Kulturës. Tashmë ky projekt bashkëpunon me Universitetin e Chietit po nën drejtimin e prof. Sara Santoro dhe bashkëdrejtues Prof. Afrim Hoti dhe Dr. Elvana Metalla, kjo e fundit përfaqësuese e Institutit Arkeologjik pranë Qendrës së Studimeve Albanologjike. Këtij projekti nuk i ka munguar dhe pjesëmarrja e specialistëve në fusha të ndryshme si dhe studentëve shqiptarë e të huaj, duke shkëmbyer eksperienca dhe duke e kthyer këtë si një shkollë mbi metodat e kërkimit arkeologjik. Janë zhvilluar gjithashtu  gjatë viteve seminare dhe konferenca me tematika të ndryshme mbi qytetin e Durrësit dhe zbulimet e reja arkeologjike. Punimet gjatë këtyre viteve janë përqendruar në pjesën juglindore të amfiteatrit, ku janë zbuluar një pjesë e galerive të amfiteatrit si dhe disa ambiente që i përkasin periudhës së mesjetës. Duhet theksuar se një pjesë e rezultateve shkencore të këtyre punimeve  kryesisht ato që i përkasin viteve 2004-2007 janë botuar në revistat e huaja të shkollës italiane të Athinës, me titull “Dyrrachium I”, ndërkohë në botim është edhe “Dyrrachium II”. Puna ka filluar në amfiteatër, ka marrë lejen dhe nga DRKK e Durrësit dhe nga KKA dhe synimet kryesore të këtij projekti për këtë vit janë jo gërmime të mirëfillta, por pastrime dhe plotësimin e dokumentacionit të të gjithë zonës së gërmuar gjatë këtyre viteve dhe përgatitjen për botim të rezultateve shkencore të gërmimeve nga viti 2008 e në vazhdim me qëllimin për të pasur një botim të plotë të të gjitha rezultateve të deritanishme. E gjithë kjo do të publikohet së shpejti në “Dyrrachium III”. Çdo vit zbulimet kanë qenë befasuese, fillimisht muret e një godine madhështore të shek. 12-13; më pas pesë skelete të banorëve, viktima të tërmetit shkatërrues të vitit 1273; një thesar i vogël me monedha të shek. 14, dhe lista e zbulimeve vazhdon. Tashmë po bëhen ndërhyrjet e fundit, në mënyrë që edhe publiku të prezantohet me rezultatet. Në të njëjtën kohë kjo që pritet të botohet në “Dyrrachium III” është një pjesë e dokumentimit të historisë së amfiteatrit.     Amfiteatri i Durrësit   Për amfiteatrin e Durrësit, i cilësuar si unikal në botë nuk kanë munguar dhe problemet, ku për ta ruajtur nga dëmtimet deri tani janë marrë disa masa. Një pjesë e rëndësishme mbetet transferimi i familjeve që banojnë në shtëpi, të ndërtuar mbi arenën e amfiteatrit. Ende nuk është bërë e mundur të zgjidhet përfundimisht lëvizja banorëve. Kjo do të mundësonte hapjen e plotë të arenës dhe krijimin e kushteve për rritjen e numrit të vizitorëve në monument. Amfiteatri i Durrësit ka arkitekturë romake dhe është ndërtuar në shek. 1-2 pas Krishtit, në periudhën e perandorit Hadrian. Ai është shfrytëzuar për dyluftimet e gladiatorëve dhe të shtazëve të egra për afro 2 shekuj. Në shek. 5 pas Krishtit u ndaluan ndeshjet e gladiatorëve dhe amfiteatri nisi të braktisej. Në mjediset e tij u ndërtuan një kapelë (kishëz) bizantine. Në muret e kapelës ndodhen disa afreske dhe mozaikë. Monumenti është zbuluar në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Deri tani është zbuluar rreth gjysma e amfiteatrit, me pjesën perëndimore dhe veriore të shkallareve, si dhe një pjesë e galerive. Në fund të viteve '90 forcat e KFOR-it punuan për hapjen e arenës nga dherat. Arkeologët italianë të Universitetit "La Sapienza" të Romës dhe të Universitetit të Chieti - Pescarës, me ndihmën e aparaturave dhe teknologjive moderne kanë konstatuar se në arenë ka ndërtime ende të pazbuluara. Në mënyrë intensive gërmimet janë përqendruar në vitet 1967-1970, të cilat detyruan zhvendosjen e 55 familjeve dhe prishjen e 33 banesave private për t’i hapur rrugë zbulimit të ndërtesës antike. Nga Julia Vrapi -
 See more at: http://www.sot.com.al/kultura/k%C3%ABrkimet-n%C3%AB-amfiteatrin-e-durr%C3%ABsit-gati-botimi-me-studimet-shkencore-q%C3%AB-nga-viti-2008#sthash.8aAPqkiz.dpuf

Fundjavë e nxehtë Tetori/2014 Pushues të shumtë lahen në Plazhin e Durrësit

Fundjava e nxehte e tetorit ka bere qe pushues te shumte ti drejtohen plazhit te Durresit. Disa prej tyre jane lare ne det ndersa te tjeret shfrytezuan kohen per rreze dielli e aktivitete sportive. 
Nje fundjave e nxehte tetori e ngjashme me ate te nje dite vere. 
Për të shijuar temperaturat e larta pushuesit jo të paktë në numër iu drejtuan plazhit të Durrësit. 
Disa prej tyre u lanë në det ndërsa të tjerët shfrytëzuan kohën për rreze dielli e aktivitete sportive. 
E gjithe vija bregdetare si asnjehere me pare ne kete stine u mbipopullua ne te gjithe gjatesine saj. Plazhi i Durrësit preferohet nga pushuesit për të kaluar një ditë relaksi , larg puneve e zhurmave te perditshme.....

OBT, konferencë në Tiranë për sezonin turistikTurizmiTIRANË,10 Tetor / ATSH / – Turizmi shqipëtar tashmë është futur  në industrinë e turizmit gjithëvjetor në përshtatje me sezonet. Për këtë, Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit,  në bashkëpunim me Organizatën  Botërore të Turizmit (OBT), do të organizojnë Konferencën Ndërkombëtare për “Menaxhimin e Sezonalitetit në Turizëm” më 19-20 tetor në Tiranë.  Pjesmarrësit nga disa vende të botës do të diskutojnë mbi eksperiencat dhe strategjitë që do të mundësojnë si autoritetet publike, ashtu dhe komunitetin e biznesit qe të flasin mbi efektet e sezonalitetit, në atë mënyrë që të inkurajojnë zhvillimin e qëndrueshëm  të turizmit dhe krijimin e vendeve të punës.
Ministrja Gjermeni u ka bërë ftesë të gjithë vendeve anëtare të Komisionit për Evropën qe të jenë pjesë e konferencës ndërkombëtare për sezonalitetin. “Sezonaliteti është një çështje që na prek të gjithëve”, ka theksuar Gjermeni, duke shtuar se “kjo konferencë do të na shërbejë për të bashkuar energjitë dhe potencialet  tona në kthimin e turizmit nga sezonal në gjithëvjetor, në vendet tona”. /a.ke/